Parfémy a ich delenie


1. Čo je to parfém, toaletná a kolínska voda?

Parfémy obsahujú 15 až 30 % vonnej kompozície. Toaletný parfém, alebo Eau de parfum 8 až 15 % kompozície, toaletná voda, alebo Eau de toilette 4 až 8 % kompozície v koncentrovanom liehu. Kolínská voda (Eau de cologne) obsahuje 3 až 5 % kompozície v zriedenom, často 70% - tnom liehu (obsahuje 70 % ethanolu).

2. Ako si vybrať správny parfém ?

Predovšetkým podľa vlastného vkusu. Nikdy nevyberáme vôňu podľa "vzorky" pripravenej aplikáciou parfému alebo podobného výrobku, napr. na vatový tampón alebo do krytu spreja, ktorý je potom dlhšiu dobu vystavený voľne na vzduchu. Takáto "vzorka" vône nezodpovedá vôni výrobku v uzavretom obale. Parfumérie, ktoré majú vzorky na vatičkách, odporúčame obchádzať !!! Odborníci sa zhodujú v tom, že vôňu by sme mali vždy skúšať na vlastnej pokožke. V žiadnom prípade nestačí privoňať si k testovaciemu papieriku alebo flakónu! Najlepšie je vraj parfém aplikovať na zápästie z dostatočnej vzdialenosti a po chvíli, keď vôňa trochu vyprchá, privoňať si len raz – dlho a zhlboka. Mali by sme počkať aspoň dvadsať minút, v ideálnom prípade až hodinu, aby sa uvoľnili všetky jej tóny.

Nikdy nepoužívajte viacero parfémov zároveň, pretože každý je sám o sebe harmonický celok. Keď sa navoňavkujete viacerými parfémami, poruší sa charakter jednotlivých vôní a výsledok môže vyznieť veľmi nepríjemne.

3. Je pravda, že rovnaký parfém má na každom z nás inú vôňu?

Áno, je to pravda. Každý človek má svoju vlastnú špecifickú vôňu. Závisí to na vlastnostiach jeho pokožky, spôsobe výživy a životných zvyklostiach. Parfém, ktorý u jedného používateľa vonia veľmi príjemne, môže na pokožke iného používateľa pôsobiť úplne odlišne.

4. Mení sa vôňa parfému, keď používateľ zje ostro korenené jedlo?

Vôňa parfému sa nemení, mení sa však vôňa pokožky, ktorá vyžaruje vôňu metabolickej premeny požitého pokrmu. Táto zmena je príčinou toho, prečo v komplexe s vôňou parfému vyznieva celkový dojem odlišný od vône parfému samotného.

5. Môže parfém ovplyvniť náladu?

Áno, veľmi. Vôňa pôsobí bezprostredne na psychickú rovnováhu. Príjemná vôňa dokáže veľmi rýchle zlepšiť náladu, ale naopak, prenikavá, veľmi intenzívna vôňa znekľudňuje a môže vyvolať i určité potiaže.

6. Existujú erotizujúce parfémy?

V zásade nie, aspoň nie v zmysle bezprostredne pôsobiaceho afrodiziaka. Ale príjemná vôňa, ktorú používa objekt vášho záujmu, pôsobí cez to dráždivo. Čím je však vôňa sviežejšia alebo ovocnejšia, tým sú tzv. dráždivé účinky menšie.

7. Existujú pravidlá, ako sa má parfém používať?

Áno. Parfém nikdy nesmie "tyranizovať" okolie. Tu viac ako niekde inde platí zásada, že menej je vždy viac. Behom dňa je žiadúce používať ľahšie parfumované vody. Je vhodné voliť vône tak isto s ohľadom na ročné obdobie. Pre teplé letné dni sú ako stvorené svieže kvetinové, prípadne citrusové vône a ich mnohé modifikácie. V chladných ročných obdobiach sa uplatnia skôr ťažšie balzamické i orientálne typy vôní. To samozrejme nemá byť železným pravidlom. Výber vonnej garderóby každej ženy sa riadi jej osobným vkusom a spôsobom života.

8. Prečo sa nemá používať viac rôznych vôní súčasne?

Každý parfém je jedným harmonickým celkom. Použije sa súčasne iný a odlišný intenzívne voňajúci prípravok, dochádza často k disharmónii, ktorá vo svojom komplexe môže vyvolať nepríjemný dojem.

9. Ako a kde sa má parfém "nosiť"?

Je to predovšetkým otázka koncentrácie. Použije sa ona zaužívaná kvapka nanesená za ušným lalôčikom, je tým spravidla chápaný parfém. Všeobecne sa parfém nanáša na miesta, kde je pod pokožkou najviac krvných vlásočníc, tj. do lakťovéj jamky , ale i do podkolenia - do miest, kde je pokožka najteplejšia a kde sa vôňa parfému plno rozvinie. Parfém sa tiež nanáša na vlasy, tesne nad pokožku hlavy. Mimoriadne dobre vyniká parfém na odevoch z prírodných materiálov a na kožušinách, nedoporučuje sa však nanášať ich napr. na biele a svetlé odevné súčasti, obzvlášť nie na prírodný hodváb.

10. Ako dlho je parfém použiteľný a ako sa pozná, že práve teraz je v poriadku?

Ak nie je flakón s používaným parfémom vystavený účinku denného svetla a teplotám vyšším ako asi 20°C, vydrží 2 roky i viac. Parfém, ktorého farba sa mení, väčšinou na tmavší odtieň a okolo jeho uzáveru sa usadzuje pryskyricový prstenec, je spravidla starý. Aj kyslá a živicová vôňa signalizuje, že parfém má svoju dobu použiteľnosti už za sebou.

11. Kam nanášať parfém ?

Vône sa najintenzívnejšie rozvíjajú na bodoch, kde sa dá nahmatať pulz. Najteplejšie a najväčšmi prekrvené sú – vnútorná strana zápästia, kolien a členkov, lakťová jamka, ušný lalôčik, hrdlová jamka, oblasť kľúčnych kostí. Ideálne je parfém použiť hneď po osprchovaní, veľmi efektné je nastriekať si ho na čerstvo umyté vlasy. Alkohol sa z nich po chvíli odparí a na vlasoch ostanú iba vonné oleje, takže sa nevysušia. Vône sa dobre držia na vlne, hodvábe a iných prírodných materiáloch, ale nezabúdajte, že parfém môže na vašom odeve zanechať škvrny!

12. Menej je niekedy viac!

Parfémy používame na to, aby sme zdôraznili svoju osobnosť, a nie odstrašili všetkých naokolo. Ideálne je mať ich niekoľko a voliť si z nich podľa ročného obdobia, príležitosti, veku a dennej hodiny. V lete sú vítané svieže citrusové vône, v zime si môžeme dovoliť aj niečo zmyselnejšie. Podobne je to aj s výberom parfému na bežné denné použitie a večerné príležitosti. Vedeli ste, že...?
• Čuchový zmysel je najslabší ráno a je asi tisíckrát silnejší než chuť, vekom však slabne,
• vône umocňujú naše vnímanie a dokresľujú význam všetkých ostatných zmyslov,
• ženy majú lepší čuch než muži,
• nefajčiari sú na vône oveľa citlivejší než fajčiari,
• „veľké nosy“ – to sú odborníci na prípravu parfémov na celom svete. Dokopy ich je asi pätnásť. Rozlíšia tristo až štyristo vôní. Obyčajný človek rozpozná naraz iba tri či štyri,
• ak vystihne žena práve tú vôňu, ktorú muž obľubuje, zvýši sa jeho pripravenosť flirtovať až štvornásobne,
• ak má žena správny parfém, muž sa na ňu pozerá dvakrát dlhšie ako s nesprávnym,
• šanca, že ju osloví, stúpne na 78 percent,
• pozitívny pocit viazať sa na konkrétnu ženu stúpne účinkom správneho parfému až o neuveriteľných 240 percent.

Zloženie

Parfum (extrakt) - obsahuje 15 až 30 % vonnej parfumovej kompozície v koncentrovanom liehu (alkoholu).
Parfémovaná voda (Eau de Parfum, EdP) - obsahuje 8 až 15 % vonnej parfumovej kompozície v cca 85-90% liehu.
Toaletná voda (Eau de Toilette, EdT) - obsahuje 4 až 8 % vonnej parfumovej kompozície v cca 80% liehu.
Kolínská voda (Eau de Cologne, EdC) - obsahuje 3 až 5 % vonnej parfumovej kompozície v cca 70% liehu


Akciové parfémy Novinky - nové parfémy Delenie parfémov
Parfémy a ich delenie

Prečo nakupovať parfémy u nás Telefonické objednávky parfémov Poradňa pre zákazníkov

Najpredávanejšie parfémy